RTW Swiss Air & Weldcap RC

Puhaltimet, hitsaus

Tuotenumero: 4600.100

2120,00

Sis. ALV 25,5 %

Kappalemäärä
kpl
Kuvaus
Ready-To-Weld käyttövalmis pakkaus hitsaus- ja hiontatöihin vaativaan ammattikäyttöön. Sisältää Optrel Weldcap RC tekstiilisen lippismallisen hitsausmaskin ja Optrel Swiss Air moottoripuhallin hengityksensuojaimen Comfort Half Mask puolinaamarilla, Control Panel ohjauspaneelilla, sekä laukun.

Swiss Air on hitsausmaskimallista riippumaton erillinen hengityksensuojainjärjestelmä, jota voidaan käyttää myös ilman hitsausmaskia.

Tuotetiedot hitsausmaskista:
Lippismallinen erittäin kevyt hitsausmaski panoraamanäkymällä. Automaattitummennus 3/9-12. Grind Mode hiontatöitä varten.

Yhdistää vapaa-ajan päähineen mukavuuden ja täysimittaisen hitsausmaskin tarjoamat edut. Suunniteltu erityisesti käyttäjille, joiden työtehtäviin kuuluu hitsauksen lisäksi myös muita metallintyöstön vaiheita, ja vaihtelevia työvaiheita, joissa hitsausmaski on saatava nopeasti päähän ja pois päästä.

Tämän innovatiivisen tuotteen ydin on optinen suodatin, jossa on tarkasti muotoiltu nenäaukko. Linssi sijaitsee lähempänä silmiä kuin perinteisissä hitsauskypärissä, mikä laajentaa hitsaajan näkökenttää jopa 2,7-kertaiseksi!
- Erittäin kevyt ja erittäin mukava
- Automaattitummennus toimii 2xCR2032 nappiparistoilla (toiminta-aika yhdellä paristokerralla n. 1000 h)
- Yksinkertaisesti vaan cool ja rouhee
- Suunniteltu täydellisesti yhteensopivaksi Optrel Swiss Air moottoroidun puhallinhengityssuojaimen kanssa käytettäväksi

Weldcapissa yhdistyvät muovin ja tekstiili ainutlaatuisella tavalla. Hitsausmaski on pehmeä sieltä, missä tarvitaan mukavuutta, ja kestävä siellä, missä tarvitaan maksimaalista suojaa.
Mukava ja helposti vaihdettava tekstiiliosa on valmistettu palosuojatusta materiaalista. Lisäksi se on hygieeninen ja sen voi pestä.

Tummennustasot 9-12 kattavat suurimman osan hitsaussovelluksista, ja suojaustaso 3 yleiskäyttötilassa tarjoaa hitsaajalle kirkkaan ja hyvin valaistun näkymän työalueelle. Tämä ominaisuus tekee Weldcapistä erinomaisen myös hiontatöihin.

Soveltuu esim.:
- Kaasuhitsaus
- TIG-hitsaus
- Mikroplasmahitsaus
- MIG-hitsaus
- Messinkijuotos
- Pistehitsaus
- Puikkohitsaus rutiilielektrodilla
HUOM! Ei sovellu laserhitsaukseen!

Sertifiointi: EN379 1/1/2/2, EN 166 luokka B, EN 175, CSA Z94 ANSI Z87.1, AS/NZS 1337.1/1338.1.
Tekstiiliosa: EN ISO 11611 Luokka 1, A1 + A2.
Paino n.400 g. Koska automaattisesti tummeneva suodatin (ADF) sijaitsee lähempänä silmiä, tuotteen painopiste siirtyy lähemmäs sen keskipistettä, mikä parantaa vakautta ja tasapainoa. Tämän ansiosta muotoilu vähentää painopisteen aiheuttamia painekohtia ja rasitusta hitsaajan niskassa huomattavasti.
Kaikki osat saatavissa varaosina.
Tietoa tuotteen nimestä: Welcap tarkoittaa hitsaukseen suunniteltua automaattisesti tummenevaa Optrel-maskia, ja RC tulee sanoista "Radical Casual", joka kuvaa tätä täysin uudenlaista radikaalia konseptia, joka yhdistää hitsaussuojauksen pukeutumiseen.

Tuotetiedot moottoripuhallin hengityksensuojaimesta:
Swiss Air -puhallinmallinen hengityksensuojainjärjestelmä TH3P hiukkassuodattimella. Täydellinen käyttövalmis pakkaus.

Pakkaus sisältää: Swiss Air moottoripuhallinyksikkö, TH3P hiukkassuodatin, letkujärjestelmä (sisältäen pää- ja niskahihnat), erittäin mukava ja paloturvallinen puolinaamari, Control Panel ohjausyksikkö, valjaat, akku ja laturi.

Ihanteellinen valinta hitsaukseen, leikkaamiseen, hiontaan, rakennusalalle, teollisuuteen, lääketeollisuuteen, maatalouteen jne.

Pääominaisuudet:
- Väljästi istuva tuulettuva puolinaamari, joka on valmistettu paloturvallisesta materiaalista, peittää suun ja nenän alueen kokonaan. Ylipaine tukee hengitystä ja estää väsymystä.
- Säädettävä pääpanta sopii kaikenkokoisille, XS:stä XL:ään
- Ei tarvetta käyttäjälle tehdä tiiveysmittausta
- Yhteensopiva lähes kaikkien hitsausmaskien, työkypärien, ja muiden silmien- ja päänsuojainten kanssa mitä markkinoilta löytyy
- Päivitettävissä ABE1 kaasusuodattimella (ei sis.)
- Y-letku säädettävällä niskahihnalla ja joustavilla letkuosilla ohjaa ilman suoraan puolinaamariin
- Erittäin kevyt (puhallinyksikkö vain 550 g)
- Olkavaljaat ergonomisesti täydelliseen painonjakoon
- Erittäin suorituskykyinen TH3-hiukkassuodatinyksikkö
- Innovatiivinen, erittäin litteä muotoilu: Paksuimmasta kohdasta puhallinyksikön paksuus vain 48 mm
- Kevyt ja mukava kantaa, erittäin tehokas käytössä
- Puhallinyksikössä automaattinen ilmavirtauksen jatkuva kalibrointi
- Power-akku tarjoaa keskeytymättömän työpäivän:
Käyttöaika taso 1 (vähintään 100 l/min): n.14 h.
Käyttöaika taso 2 (vähintään 115 l/min): n.12 h.
Käyttöaika taso 3 (vähintään 130 l/min): n.8 h.
Latausaika: n.6 h.

Control Panel ohjausyksikkö on sijoitettu turvallisesti ja helposti saataville valjaiden rintaosaan, jolloin kaikki tärkeät toiminnot ovat hallinnassa:
- Suodattimen tukkeutumisen/saastumisen ja akun varaustilan yleiskatsaus
- Portaattomasti säädettävä ilmavirran ohjaus ja päälle/pois-kytkin
- Korkeus- ja lämpötilakompensaatio
×
×